Schedule

19 November 2019, 16h35

In a week where the first football team returns to competitive action, there are a lot of games from Sport Lisboa e Benfica to write down on the agenda and to follow between Tuesday (November 19) and Sunday (Nov 24).

Rafael Lisboa

Tuesday, November 19

BASKETBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-PVSK Veolia 9 pm FIBA Europe Cup, Round 5, Group A Pavilhão Fidelidade

Voleibol Benfica-OK Budva

Wednesday, November 20

ROLLER HOCKEY
Game Time Competition Venue
HC Braga-Benfica 7:30 pm National Championship, round 6 Pavilhão das Goladas
VOLLEYBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-Mladost Zagreb 8 pm Champions League, 1st leg of the 3rd qualification round for the group stage Pavilhão n. º 2 da Luz

Thursday, November 21

FUTSAL
Game Time Competition Venue
Benfica-Pesaro C/5 10:30 am 1st game of the UEFA Futsal Champions League Elite Round, Group C Sports Palace Baluan Sholak -Kazakhstan

Hertha de Berlim-Benfica

Friday, November 22

FUTSAL
Game Time Competition Venue
El Pozo-Benfica 10:30 am 2nd game of the UEFA Futsal Champions League Elite Round, Group  C Sports Palace Baluan Sholak -Kazakhstan
FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Newcastle-Benfica 7:00 pm Premier League International Cup, Group C

Northumberland FA

Cova da Piedade-Benfica

Saturday, November 23

ACADEMY FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Rio Ave-Benfica 11 am Liga Revelação, round 16 Benfica Campus
Marítimo-Benfica 4 pm U-19 Women's League, Round 5 Campo Adelino Rodrigues
ROLLER HOCKEY
Game Time Competition Local
Benfica-Voltregà 4 pm Women's European League, round 2 of Group A Pavilhão Fidelidade 
VOLLEYBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-Lusófona 4 pm Women's National Championship (2nd Division), round 9 Pavilhão da Escola Secundária José Cardoso Pires
Sporting-Benfica 6 pm National Championship, round 9 Pavilhão João Rocha
HANDBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-RK Nexe 6 pm EHF Cup, 2nd leg of the 3rd qualifying round Pavilhão n.º 2 da Luz
BASKETBALL
Game Time Competition Venue
Galitos Barreiro-Benfica 6 pm Basketball Liga Placard, round 8 Pavilhão Municipal Luís Carvalho 
FUTSAL
Game Hora Competition Venue
Leões de Porto Salvo-Benfica 8:30 pm Women's National Championship, round 8 of the 1st phase, South Group Pavilhão do Leões de Porto Salvo
FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Vizela-Benfica 8:45 pm Portuguese Cup, 4th round Estádio do Futebol Clube Vizela 

Futebol feminino

Sunday, November 22

FUTSAL
Game Time Competition Venue
Kairat-Benfica 12 noon 3rd game, UEFA Futsal Champions League Elite Round, Group C Sports Palace Baluan Sholak -Kazakhstan
WOMEN'S FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-Albergaria 3 pm Women's Liga BPI, round 8 Estádio da Tapadinha
BASKETBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-Guifões SC 3 pm Women's Basketball League, round 7 Pavilhão Fidelidade
ROLLER HOCKEY
Game Time Competition Venue
FC Porto-Benfica 3 pm National Championship, round 7 Dragão Arena
VOLLEYBALL
Game Time Competition Venue
Esmoriz-Benfica 4 pm Women's National Championship (2nd Division), round 10 Pavilhão do Esmoriz Ginásio Clube
Benfica-Castêlo da Maia 4:30 pm National Championship, round 10 Pavilhão n. º 2 da Luz
ACADEMY FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-Tondela 11 am U-19 National Championship, round 13 of the 1st phase, South Group Benfica Campus
Benfica-Académica de Coimbra 4:30 pm U-17 National Championship, round 1 of 2nd phase of the championship round, South Group Benfica Campus

Last update: Monday, November 18, 2019

We use cookies to improve your browsing experience.
By your continued use of this site you accept our cookie use policy.

Accept