Schedule

28 November 2019, 16h44

In football (professional and academy) an in the other sports, women and men, there are a lot of games from Sport Lisboa e Benfica to write down on the agenda and to follow between Wednesday (November 28) and Sunday (December 1).

Benfica-CH Carvalhos

Thursday, November 28

ROLLER HOCKEY 
Game Time Competition Venue
Sporting-Benfica 10 pm Women's National Championship, round 8 Pavilhão João Rocha

Festejos Futsal

Saturday, November 30

ACADEMY FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Estoril-Benfica 10:45 pm U-19 National Championship, round 14 of the 1st phase, South Group Campo n.º 2 do Centro de Treinos do Estoril
Belenenses-Benfica 12:45 pm Liga Revelação, round 17 Complexo Desportivo de Odivelas
Benfica-Clube Albergaria 3 pm U-19 Women's League, round 6 Campo Joaquim Vieira
HANDBALL
Game Time Competition Venue
Benfica-AD Maia 3 pm National Championship, round 14 of the 1st phase Pavilhão n.º 2 da Luz
Benfica-Colégio Gaia 5:30 pm Women's National Championship, round 8 of the 1st phase Pavilhão Colégio Gaia
VOLLEYBALL
Game Time Competition Venue
Vitória de Guimarães-Benfica 3 pm National Championship, round 11 Pavilhão Unidade Vimaranense
Lusófona VC-Benfica 3 pm Women's Portuguese Cup, 3rd round Pavilhão Professor Teotónio Lima
ROLLER HOCKEY
Game Time Competition Venue
Benfica-HC Turquel 4:30 pm National Championship, round 8 Pavilhão Fidelidade
Benfica-CACO 9:30 pm Women's National Championship, round 9 Pavilhão Fidelidade 
FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Valadares-Benfica 3 pm BPI Women's League, round 9 Complexo Desportivo Valadares
Benfica-Marítimo 6 pm Liga NOS, round 12 Estádio da Luz
FUTSAL
Game Time Competition Venue
Benfica-CR Golpilheira 8 pm Women's National Championship, round 9 of the 1st phase, South Group Pavilhão n.º 2 da Luz
Fundão-Benfica 9 pm Futsal Liga Placard, round 12 of the 1st phase Pavilhão Municipal do Fundão 
 

Sunday, December 1

ACADEMY FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Estoril-Benfica 11 am U-17 National Championship, round 2 of the 2nd championship round, South Group Campo n.º 2 do Centro de Treinos do Estoril
Portimonense-Benfica 11 am U-15 National Championship, round 1 of the 2nd championship round, South Group Campo Major David Neto
FOOTBALL
Game Time Competition Venue
Benfica B-CD Mafra 3 pm II Division (Liga Pro), round 11 Benfica Campus
HANDBALL
Game Time Competition Venue
CA Leça-Benfica 3:15 pm Women's National Championship, round 9 Pavilhão Alpendorada
BASKETBALL
Game Time Competition Venue
GDESSA Barreiro-Benfica 11 am Women's Basketball League, round 8 of the 1st phase Pavilhão Municipal Luís Carvalho
Maia Basket-Benfica 5 pm Basketball Liga Placard, round 10 of the 1st phase Pavilhão Municipal Nortecoope

Last update: Thursday, November 28, 2019

We use cookies to improve your browsing experience.
By your continued use of this site you accept our cookie use policy.

Accept